Erik Solheim til Natur og Ungdoms landsmøte 2008
Miljøvernminister Erik Solheim stiller i NUs miljøgrill. Stor versjon.
Del på Facebook
Del på Twitter
- Bård Lahn, leder: 41 44 59 67
- Ingeborg Gjærum, nestleder: 90 99 92 75
Skrevet av: Redaktør . Publisert: 02.01.2008 Sist endret: 06.11.2008
Fra lørdag 5. til tirsdag 8. januar samles over 200 unge miljøaktivister fra hele landet til Natur og Ungdoms landsmøte på Haugetun folkehøyskole i Fredrikstad. Blant høydepunktene på landsmøtet blir en politisk utspørring av miljøvernminister Erik Solheim, og valg av ny leder for organisasjonen.
Natur og Ungdom feiret sitt 40-årsjubileum i 2007, og er sterkere som organisasjon enn på svært lenge. Medlemstallet har fortsatt å øke i året som gikk, og aktiviteten er stor blant organisasjonens aktivister og medlemmer over hele landet. Når Natur og Ungdom nå møtes til landsmøte, blir dette noen av høydepunktene:
Lørdag 5. januar kl 11: Leders tale til landsmøtet
Bård Lahn (24) takker av etter to år som leder for Natur og Ungdom. Han holder sin tale til landsmøtet i forbindelse med åpningen lørdag. I talen vil han gjøre opp status for den rød-grønne regjeringens miljøinnsats etter over to år i regjeringskontorene.
Mandag 7. januar kl 13: Miljøvernminister Erik Solheim i "miljøgrillen"
Miljøvernminister Erik Solheim stiller i Natur og Ungdoms tradisjonsrike "miljøgrill", der han må svare for regjeringens klimapolitikk, ekstrautslipp fra Mongstad og Snøhvit-anlegget, manglende vern av Trillemarka og andre aktuelle miljøsaker. Dette er første gang den nye miljøvernministeren møter miljøbevegelsen i en åpen utspørring.
Tirsdag 8. januar kl 11: Valg av ny leder
Ingeborg Gjærum (22) er innstilt som ny leder av Natur og Ungdom. Ingeborg er født i Tromsø og oppvokst i Hedmark, og har de to siste årene vært nestleder for organisasjonen. Lene Liebe (22) fra Ringebu er foreslått gjenvalgt som nestleder, mens Ola Skaalvik Elvevold (19) fra Tromsø er foreslått som ny 2. nestleder.
I tillegg til disse høydepunktene vil landsmøtet peke ut de viktigste miljøsakene i året som kommer. Det er Natur og Ungdoms landsmøte som tidligere har valgt ut gasskraftverk og oljevirksomhet i Barentshavet som hovedsaker i norsk miljøpolitikk. Media er velkommen til å besøke landsmøtet, særlig i forbindelse med høydepunktene som er nevnt over. For et mer detaljert program, ta kontakt.
Les mer:
Kart over Haugetun folkehøyskole
Mer om landsmøtet 2008
