klikk for mer info!
Miljøsaker » Energi » Energisparing » Hvorfor er strømprisene så høye?
Strømdebatten

Hvorfor er strømprisene så høye?


Skrevet av: Anders Larsen. Publisert: 14.12.2002 Sist endret: 15.12.2006

Noen kaller den en priskrise. Vi kaller det en forbrukerkrise. Norge er verdensmestere i å sløse med strøm, og dette har ført til mye debatt i det siste. På denne siden viser vi deg hvorfor dette skjer, og hva som bør gjøres.

Noen kaller den en priskrise. Vi kaller det en forbrukerkrise. Norge er verdensmestere i å sløse med strøm, og dette har ført til mye debatt i det siste. På denne siden viser vi deg hvorfor dette skjer, og hva som bør gjøres.

I Norge har tilbud og etterspørsel av elektrisitet i stor grad sammenheng med vær- og klimaforhold. 99% av Norges elektristitetsproduksjon kommer fra vannkraft vil produskjonen avhenge av nedbørsmengden. Dette vil si at lite nedbør gjør at man produserer mindre kraft og at prisene dermed går opp.

Hvorfor er dagens strømpriser så høye?

Nå pågår det en debatt om Norges strømpriser. Noen kaller det en strømkrise, vi vil heller kalle det en forbrukerkrise. Strømprisene er høye av to grunner. Det er mindre energi tilgjengelig enn vanlig og forbruket av elektrisitet er svært høyt. I Norge har det vært så billig å utvinne strøm at vi bruker den til oppvarming. Det er sløsing å bruke høyverdig elektrisitet direkte til oppvarming.

Les mer om dette her

Hvordan fungerer energimarkedet?

I et energimarked er det tre hovedtyper av aktører: produsentene, omsetningsselskaper og nettselskaper. Produsentene er de som tilbyr energi til markedet, omsetningsselskapene etterspør elektristet for å dekke behovet til sine kunder, mens nettselskapene passer på og driver kablene som skal frakte energien fra produsentene til forbrukerne.

Les mer om energimarkedet her

Verdensmester i strømsløsing

Norge har det høyeste elektrisitetsforbruket per innbygger i hele verden. I 1998 var dette på 27 277 kWh, mens gjennomsnittet for verden totalt var 2440 kWh. For Europa var gjennomsnittet 5738 kWh. Normenn bruker altså nesten 5 ganger så mye strøm per innbygger som i resten av Europa. Vi ligger også over våre naboland som Sveige, Finland og Danmark.

Les mer om Norges store strømforbruk her

Hvordan påvirkes miljøvennlig energi av markedet?

I tillegg gjør energimarkedet at man vil produsere energien der det passer seg best. Vindkraftannlegg legges dit det er mest vind, et bølgekraftverk der det er mest bølger og at man bruker bioenegi der det egner seg best. Dette gjør at man får utnyttet den energien man produserer på en mer effektiv måte.

Les mer om miljøvennlige energikilder her

Ønsker du å finne ut mer om disse sakene kan du også finne mer informasjon gjennom vår linkside om energi her

Hva mener du? Diskuter dette temaet i forumet. Gå tilbake til energi.

Siste pressemeldinger

Hva skjer?

Kalender

Om Natur og Ungdom

Natur og Ungdom er en miljøvernorganisasjon for ungdom. Vi har over 7000 medlemmer fordelt på mer enn 80 lokallag over hele landet. Lokallagene i Natur og Ungdom jobber med miljøproblemene der de bor. Du kan bli medlem her