Lavenergibygg blir standard
Skrevet av: Marit K. Hepsø. Publisert: 30.05.2006 Sist endret: 01.04.2008
Regjeringa la i dag fram nye energikrav til bygg, og miljøvennlige lavenergibygg skal fra nå av være standard. –Det norske hus er i dag et gigantisk energisluk, så disse nye kravene er en stor seier for miljøet, sier Sindre Østby Stub fra Natur og Ungdom.
Natur og Ungdom feiret miljøseieren, og gav champagne til kommunalminister Åslaug Haga og miljøvernminister Helen Bjørnøy.
- Lavenergibygg vil ikke bare spare miljøet for unødvendig forurensning, det vil også spare lommeboka til norske huseiere. Nå blir det lettere å bo miljøvennlig, sier Sindre Østby Stub fra Natur og Ungdom.
Bygninger står i dag for hele 40% av det norske energiforbruket, så mulighetene for å spare energi her er store. Klimaeffekten av strengere bygningskrav er også betydelig: I fjor kom Statens Forurensningstilsyn (SFT) med en analyse over ulike klimatiltak, og her ble lavenergibygg rangert som det nest mest effektive, like etter CO2-deponering.
Regjeringa lovet i Soria Moria-erklæringa at lavenergibygg skulle bli standard for nye bygg, og ved større renoveringsprosjekter. Dette skjer nå gjennom revisjonen av de tekniske byggforskriftene, og i tillegg skal Plan- og Bygningsloven revideres i 2007.
- Lavenergibygg er en stor og gledelig seier. Dette må inspirere til enda strengere miljøkrav neste gang reglene skal endres, mulighetene er enorme. Skal vi løse klimaproblemet må vi slutte å bygge energislukende hus, avslutter Sindre Østby Stub.
Les mer:
Miljøverndepartementet
Bilder fra feiringen:

Foto: Marius Gjerset

Foto: Marius Gjerset
Hva mener du? Diskuter dette temaet i forumet. Gå tilbake til energi.
