Bli fadder du og!
Miljøsaker » Energi » Energisparing » Mobil ENØK-patrulje til Møre og Romsdal
Presseinvitasjon fra Møre og Romsdal Natur og Ungdom

Mobil ENØK-patrulje til Møre og Romsdal


Skrevet av: Thomas Nygreen. Publisert: 26.09.2006 Sist endret: 15.12.2006

Natur og Ungdom har startet en turné i Møre og Romsdal. Fram til 30. september reiser Natur og Ungdom rundt i fylket for å sette fokus på energisparing og fornybar energi i en region med anstrengt kraftsituasjon.

Natur og Ungdom har startet en turné i Møre og Romsdal. Fram til 30. september reiser Natur og Ungdom rundt i fylket for å sette fokus på energisparing og fornybar energi i en region med anstrengt kraftsituasjon.

Se reiserute lenger ned på sida.

Mandag 25. september gikk startsskuddet for Natur og Ungdoms ENØK-patrulje. På reise gjennom Møre og Romsdal vil Natur og Ungdom blant annet utføre ENØK-tester hjemme hos ordførere for å se om de har satt i verk alle muligheter for å få spart energi. Natur og Ungdom vil også ha informasjonsstand der man kan se og ta på pelletskaminer og varmepumper. Stoppesteder for turneen er Ørsta, Volda, Ålesund, Åndalsnes, Molde, Tingvoll, Surnadalsøra, Sunndalsøra og Kristiansund.

- Potensialet for å spare strøm og satse på fornybar energi i Møre og Romsdal er stort. Det må utnyttes i den anstrengte kraftsituasjonen fylket er i. Derfor vil vi reise over store deler av fylket for å sette fokus på de miljøvennlige løsningene, sier Ane Marte Rognskog, leder i Møre og Romsdal Natur og Ungdom.

Natur og Ungdom har markert seg i energidebatten de siste årene, både som ihuga gasskraftmotstandere og som forkjempere for utbygging av fornybar energi som vindkraft og bioenergi. Kravet organisasjonen nå retter til politikerne er at ingen forurensende alternativer skal settes i forsøk på å stabilisere den anstrengte kraftsituasjonen.

- Ingen økning i klimagassutslippene må være utgangspunkt for alle tiltak som settes i verk i Møre og Romsdal. Når vi vet hvor mange mennesker som vil trues av klimaendringene, kan vi ikke fortsette å øke klimagassutslippene. Derfor vil vi sette fokus på alle de miljøvennlige mulighetene som fylket har, sier Rognskog.

Reiserute:

Mandag 25. september:

Stand i Ørsta og Volda

Tirsdag 26. september:

kl. 10.30: ENØK-sjekk av Ålesund rådhus (et lite forbehold om endring av tidspunkt)
kl. 15.00: ENØK-sjekk hjemme hos ordføreren i Rauma kommune
kl. 20.00: ENØK-sjekk hjemme hos ordføreren i Ørsta kommune

Onsdag 27. september:

Kl. 12.00: ENØK-sjekk hjemme hos ordføreren i Molde kommune
Stand i Molde sentrum

Torsdag 28. september:

Vi skal til Tingvoll og Sunndal. Tidspunkter er ikke klare.

For mer informasjon og detaljer:

Gøril Andreassen, nestleder i Natur og Ungdom, tlf. 99 56 26 69, goril@nu.no

Hva mener du? Diskuter dette temaet i forumet. Gå tilbake til energi.

Siste pressemeldinger

Hva skjer?

Kalender

Om Natur og Ungdom

Natur og Ungdom er en miljøvernorganisasjon for ungdom. Vi har over 7000 medlemmer fordelt på mer enn 80 lokallag over hele landet. Lokallagene i Natur og Ungdom jobber med miljøproblemene der de bor. Du kan bli medlem her