Du mangler Flash.

Miljøsaker » Energi » Fornybar energi » Bioenergi » Svikter regjeringen fornybar energi?

Svikter regjeringen fornybar energi?


Skrevet av: Bård Lahn. Publisert: 29.09.2006 Sist endret: 15.12.2006

NRK melder i dag at regjeringens nye støtteordning for fornybar energi vil bli alt for dårlig til å sikre utbyggingen av miljøvennlig vindkraft i Norge. Natur og Ungdom mener det er ille at regjeringen gjør alt den kan for å få til gasskraft på Mongstad, mens den fornybare energien sviktes fullstendig.

NRK melder i dag at regjeringens nye støtteordning for fornybar energi vil bli alt for dårlig til å sikre utbyggingen av miljøvennlig vindkraft i Norge. Natur og Ungdom mener det er ille at regjeringen gjør alt den kan for å få til gasskraft på Mongstad, mens den fornybare energien sviktes fullstendig.

I statsbudsjettet neste uke vil regjeringen presentere den nye støtteordningen for vindkraft og annen fornybar energi. NRK melder i dag at regjeringen vil støtte vindkraft med 8 øre pr kilowattime produsert elektrisitet. Dette vil være altfor lite til at det store potensialet for ren, fornybar vindkraft her i landet kan utnyttes.

- Dersom dette tallet stemmer vil det være ille for satsingen på fornybar energi som regjeringen lovte i Soria Moria-erklæringen. Det er komplett uforståelig at Jens Stoltenberg, som gjør alt for at Statoil skal få bygge gasskraftverk på Mongstad, ikke vil gjøre mer enn dette for å sikre utbygging av miljøvennlig vindkraft, sier Bård Lahn, leder i Natur og Ungdom.

Sterke krefter i Arbeiderpartiet og LO presser på for at Statoil skal få bygge sitt planlagte gasskraftverk på Mongstad i Hordaland, om nødvendig uten krav til CO2-rensing. Men en storsatsing på fornybar energi som vindkraft kunne gjort alle planer om gasskraft på Mongstad unødvendige. I Tyskland ble det bare i løpet av fjoråret bygd ut vindkraft tilsvarende mer enn to Mongstad-kraftverk.

- Jens Stoltenberg arbeider nå for å presse gjennom et gasskraftverk på Mongstad uten tanke på økte klimagassutslipp. Samtidig kan satsingen på fornybar energi i statsbudsjettet i beste fall bli halvhjertet. Hvorfor misliker Stoltenberg ren energi? spør Bård Lahn.

Natur og Ungdom krever at regjeringns støtteordning for fornybar energi blir så bra at den utløser investeringer i miljøvennlig vindkraft. Samtidig må ordningen gi gode vilkår for bioenergi og varmeproduksjon. Norge har store muligheter for å erstatte fossil, klimaforurensende energi med fornybare energikilder.

Mer informasjon:
Bård Lahn, leder i Natur og Ungdom, tlf 41 44 59 67
Gøril Andreassen, nestleder, tlf 99 56 26 69

Hva mener du? Diskuter dette temaet i forumet. Gå tilbake til energi.

Siste nyheter

Siste pressemeldinger

Hva skjer?

Kalender

2010: Juli:

August:

Om Natur og Ungdom

Natur og Ungdom er en miljøvernorganisasjon for ungdom. Vi har over 7000 medlemmer fordelt på mer enn 80 lokallag over hele landet. Lokallagene i Natur og Ungdom jobber med miljøproblemene der de bor. Du kan bli medlem her

Ledige stillinger

Natur og Ungdom har for tiden ingen ledige stillinger.