Hvilken grønnfarge?
Foto: Kristine Wika Haraldsen. Stor versjon.
Del på Facebook
Del på Twitter
- Kari Elisabeth Kaski, Fagmedarbeider energi: 90 99 01 31
Skrevet av: Redaktør. Publisert: 02.06.2009 Sist endret: 05.06.2009
Det er pinlig for Norge at vi har gasskraftverk som får slippe ut masse CO2, når renseteknologien er tilgjengelig, skriver fagmedarbeider Kari Elisabeth Kaski i Dagsavisen idag
Erik Solheim skriver i et leserbrev i Dagsavisen onsdag 27.mai at grønnfargen i regjeringen er like klar, og klimaambisjonene like store som før. Solheim kan berolige oss med at regjeringen fortsatt ønsker å rense gasskraftverket på Kårstø, de trenger bare litt mer kunnskap og litt flere utredninger.
Dette beroliger ikke Natur og Ungdom, som har jobbet med gasskraftsaken i mange år. I Soria Moria-erklæringen ville regjeringen at renseanlegget på Kårstø skulle på plass innen 2009. Men i dag har man ikke engang konkrete planer for renseanlegget, som tidligst kan stå ferdig i 2013. Hva i all verden har skjedd?
Gasskraftverket på Kårstø slipper ut 1,2 millioner tonn CO2 i året, noe som tilsvarer over 450.000 nye biler på veiene pr. år. Det er pinlig for Norge at vi har gasskraftverk som får slippe ut så mye CO2, til tross for at renseteknologien er tilgjengelig. Erik Solheim forsvarer regjeringens manglende handlekraft med at gasskraftverket ikke har vært i drift store deler av tiden, og at det ikke er noen vits i å rense utslipp som ikke finnes. Dette er den samme argumentasjonen Fremskrittspartiet har brukt tidligere og det er skuffende retorikk fra regjeringen.
Gasskraftverket på Kårstø har en levetid på om lag 30 år. Hver dag slipper det
ut utslipp tilsvarende 1.260 biler. Det er liten grunn til å tro at det ikke
vil stå for store CO2-utslipp i løpet av denne tiden. Gasskraftverkets
utslipp øker de norske klimagassutslippene med 2,2 % årlig. Dette er en
uakseptabel økning i en tid hvor det haster å gjøre noe med klimaendringene!
Dette innlegget stod på trykk i Dagsavisen 2. juni 2009
Les mer:
Innlegget i Dagsavisen
Hva mener du? Diskuter dette temaet i forumet. Gå tilbake til energi.
