Verv tre og få t-skjorte!
Miljøsaker » Energi » Fossil energi » Fossilgass » Natur og Ungdom krever gasskraftsvar

Natur og Ungdom krever gasskraftsvar

Leder i Natur og Ungdom, Ola Skaalvik Elvevold gir Olje- og energiminister Terje Riis-Johansen et manus. Foto: Endre Helgeland Karlsen

Leder i Natur og Ungdom, Ola Skaalvik Elvevold gir Olje- og energiminister Terje Riis-Johansen et manus. Foto: Endre Helgeland Karlsen. Stor versjon.


Skrevet av: Line Lønning. Publisert: 05.05.2010 Sist endret: 05.05.2010

Natur og Ungdom møtte i dag Olje- og energiminister Terje Riis- Johansen og krevde svar på løftebruddene i gasskraftsaken.

Under dagens spørretime på stortinget måtte både Riis-Johansen og statsminister Jens Stoltenberg svare på gasskraftspørsmål om både Kårstø og Mongstad. KrFs miljøpolitiske talskvinne, Line Henriette Hjemdal, krevde å få svar på når et renseanlegg på gasskraftverket på Kårstø er på plass. Natur og Ungdom møtte Terje Riis-Johansen før han gikk inn til spørretimen, med forslag til svar han kunne gi Hjemdal.

- I 2005 lovte regjeringen oss at 15 års gasskraftkamp var over. Under fem år senere står ikke bare ett, men to gasskraftverk og spyr ut klimagasser. Dette er et løftebrudd og et miljøsvik, tordnet leder i Natur og Ungdom, Ola Skaalvik Elvevold.

Natur og Ungdom lederen kjøper heller ikke argumentene om at det er tekniske problemer som gjør at gasskraftverkene ikke blir renset.

- Dette står på politisk vilje. Teknologien fins, og regjeringen har penger til å betale for den. Men Jens vil ikke, og Terje Riis- Johansen har plassert seg selv på sidelinjen.

Det er ikke bare Natur og Ungdom som lar seg irritere over regjeringas manglende vilje til å rense gasskraftverkene. Også KrFs representant i energi- og miljøkomitèen på Stortinget, Line Henriette Holten Hjemdal, synes det er merkelig at regjeringa ikke klarer å legge penger på bordet for å klare å rense gasskraftverkene.

- Regjeringa kan hvis den vil. Nå er rensinga på Mongstad flyttet. Da blir det enda viktigere at vi kommer igang med rensing av det andre gasskraftverket vi har på Kårstø fort. Regjeringa må derfor legge inn penger til en anbudskonkurranse i revidert nasjonalbudsjett, sier Line H.H. Hjemdal

Når Mongstad nå ikke renses som planlagt, er ikke vilkårene i utslippstillatelsen lenger gyldig. Natur og Ungdom krever at regjeringen ikke setter i gang gasskraftverket uten rensing, og dermed avviser Statoils nye søknad om utslippstillatelse.

- Vi kan ikke tillate forurensing i 8 år, slik regjeringen nå legger opp til. Det er på tide de er sitt ansvar bevisst og trekker tilbake utslippstillatelsen til gasskraftverket på Mongstad, avslutter Elvevold

Hva mener du? Diskuter dette temaet i forumet. Gå tilbake til energi.

Siste pressemeldinger

Hva skjer?

Kalender

Om Natur og Ungdom

Natur og Ungdom er en miljøvernorganisasjon for ungdom. Vi har over 7000 medlemmer fordelt på mer enn 80 lokallag over hele landet. Lokallagene i Natur og Ungdom jobber med miljøproblemene der de bor. Du kan bli medlem her