Bli fadder du og!
Miljøsaker » Klima » Klimapolitikk » Store forventninger til Haga

Store forventninger til Haga

. Stor versjon.


Skrevet av: Thomas Nygreen. Publisert: 21.09.2007 Sist endret: 21.09.2007

Åslaug Haga har store utfordringer i vente som ny olje- og energiminister. I sin nye jobb får Haga ansvar for større klimagassutslipp enn noen annen minister. Natur og Ungdom mener Hagas viktigstes oppgaver blir å bedre rammevilkårene for fornybar energi, sikre rensing av alle norske gasskraftverk og å få ned klimagassutslippene fra Norges største forurenser, oljeindustrien.

Olje- og energidepartmentet er ansvarlig for den største andelen av norske klimagassutslipp. Som kommunal- og regionalminister satte Haga fokus på utslippsreduksjoner i norske kommuner, og oppfordret alle kommuner til å lage klimaplaner. Natur og Ungdom har store forventninger til at Haga fortsetter sitt offensive klimaarbeid i sin nye jobb, der hun blant annet har ansvar for den største kilden til norske klimagassutslipp, oljeindustrien.

- Åslaug Haga gjorde en kjempeinnsats for å få ned klimagassutslippene fra norske kommuner da hun satt som kommunalminister. Vi forventer den samme innsatsen når hun nå får ansvar for Norges største forurenser, oljeindustrien. Åslaug Haga må bli den første norske minister som sier nei til økt forurensing fra oljeindustrien, sier Ingeborg Gjærum, nestleder i Natur og Ungdom.

Regjeringen har lovet en storsatsing på utbygging av miljøvennlig energi, både gasskraft med CO2-deponering og fornybar energi. Utbyggingen av for eksempel vindkraft har imidlertid stanset helt opp som følge av regjeringens lave støtteordning, og rensing av gasskraftverket på Kårstø er blitt utsatt med flere år. Natur og Ungdom forlanger at statsbudsjettet som legges frem om en måned, bedrer rammevilkårene for fornybar energi og sikrer at renseanleggene på Mongstad og Kårstø kommer på plass.

- Så langt har regjeringens energipolitikk vært en pinlig affære. Åslaug Haga må sikre at det blir slutt på utsettelsene av renseanlegg på de forurensende gasskraftverkene og at Norge nå tar i bruk de unike mulighetene vi har for utbygging av fornybar energi som vindkraft, sier Gjærum.

Les mer:
Nrk: Store forventninger til Haga
Dagbladet: Forsiktig håp
DN: Delte reaksjoner på statsråd-bytte

Hva mener du? Diskuter dette temaet i forumet. Gå tilbake til klima.

Siste pressemeldinger

Hva skjer?

Kalender

Om Natur og Ungdom

Natur og Ungdom er en miljøvernorganisasjon for ungdom. Vi har over 7000 medlemmer fordelt på mer enn 80 lokallag over hele landet. Lokallagene i Natur og Ungdom jobber med miljøproblemene der de bor. Du kan bli medlem her