Bra skritt i riktig retning, men ikke raskt nok!
Ingeborg Gjærum ga Jens Stoltenberg og Liv Signe Navarsete sjumilsstøvler for at de skal få opp farta og bygge ut jernbanen. Foto: Ragnhild Gjærum. Stor versjon.
Del på Facebook
Del på Twitter
- Ingeborg Gjærum, leder i Natur og Ungdom: 90999275
- Lene Liebe, nestleder i Natur og Ungdom: 90134531
Skrevet av: Håvard Lundberg. Publisert: 07.10.2008 Sist endret: 17.02.2009
Den rødgrønne regjeringen har i dag lagt fram sitt budsjett for 2009, og profilerer det som et budsjett der miljø og jernbane vinner. Natur og Ungdom ser flere skritt i riktig retning, men er skuffet over at dette bare betyr litt mer penger til jernbaneinvesteringer og skogvern. Det ser ikke ut som at regjeringen har forstått alvoret og hastverket i de store miljøproblemene: klimaendringene og tap av naturmangfold.
- I budsjettet for 2009 ser vi flere små skritt i riktig retning, for eksempel på jernbane og skogvern. Men ingen av økningene gir penger som er nok til å løse de problemene vi står ovenfor. Utslippene må ned mye og raskt, og tapet av naturmangfold må stoppes. Målt opp mot disse utfordingene er ikke dette budsjettet bra nok, sier Ingeborg Gjærum, leder i Natur og Ungdom.
Regjeringen gir 1,3 milliarder i økning til jernbane, men av dette er kun 850 millioner til investeringer i jernbanenettet. Natur og Ungdom mener at regjeringen burde tatt igjen hele etterslepet på 1,1 miliard og i tillegg oppfylt klimaforliket, der det skulle legges på 250 millioner. Dermed mangler det 450 millioner.
- Utslippene fra veitrafikken øker stadig, det trengs sterkere lut. Økningen i investeringer er for liten. Det vi trenger er ikke småpenger, men et taktskifte for mer miljøvennlig transport. For å kutte utslippene fra veitrafikken trenger vi en jernbane som stadig blir både bedre og lengre, sier Ingeborg Gjærum.
Les: Natur og Ungdoms krav til statsbudsjettet
- Men regjeringen skal ha skryt for at de er den første regjeringen som gir en større økning i investeringsmidler til jernbane enn vei. Vi håper at jernbane prioriteres foran vei i enda større grad i Nasjonal Transportplan 2010-19. Vi er også glade for at dobbeltsporprosjekter på Østlandet og rundt Stavanger og Bergen prioriteres. Dette er svært viktig for å korte ned reisetid og gjøre jernbanen mer attraktiv, sier Ingeborg Gjærum.
Natur og Ungdom møter i dag samferdselsminister Liv Signe Navarsete og statsminister Jens Stoltenberg på Lysaker stasjon kl 1315. Der får ministrene en støvel hver og beskjed om å ta på seg sjumilsstøvlene for at jernbaneutbyggingen skal gå raskere fra nå av. Nå forventer Natur og Ungdom en Nasjonal Transportplan 2010-19 som er mye mer ambisiøs på jernbanens vegne og som velger bort forurensende firefeltsveier.
Øvrige kommentarer til budsjettet
Skogvern
Skogvern var i tillegg til jernbane en av Natur og Ungdom sine to hovedprioriteringer for statsbudsjettet. Halvparten av Norges truede arter lever i skogen, men allikevel er bare litt over en prosent av norske skoger vernet mot hogst. For å ta vare på dyr og planter som lever i skogen, må 4,6% av den norske skogen vernes.
Dette vil koste 4,2 milliarder kroner. For å nå 2010-målet om stopp i tap av biologisk mangfold krevde derfor Natur og Ungdom 2,1 mrd på 2009-budsjettet. Økningen til skogvern på 57 millioner er ikke nok til å nå 2010-målet.
Det er bra at Miljøverndepartementet sine bevilgninger endelig går oppover, og at det kommer mer penger til registrering av norske arter.
Olje i strid med naturverdier
Regjeringen øker bevilgningene til seismikkskyting for å lete etter olje til 200 millioner kr. Dette er en økning på over 40% fra 2008-budsjettet. Dette skjer etter en sommer der fiskere og miljøvernere har protestert heftig, og der regjeringen til slutt lovte å kutte ned på tiden som brukes til skytingen. Mer penger vil føre til svært intensiv og skadelig letevirksomhet under skytingen, og et stort press på at verdifulle nye områder skal brukes til forurensende oljeutvinning.
Dette skjer samtidig med at MD øker bevilgningene til kartleggingsprosjektet MAREANO til over 50 millioner. Dette betyr at forskningen på naturen i havet kan gå videre, men på grunn av manglende bevilgninger de siste årene, vil ikke prosjektet kunne holde tidsplanen.
Natur og Ungdom mener bevilgningen til seismikkskyting er en skandale. Dette er et opplegg som vil sikre konflikt med fiskeriene. Det er tydelig at regjeringen har lettere for å legge penger på bordet for å lete etter mest mulig forurensning i sårbare havområder enn å tette kunnskapshull om naturen.
Kollektivtrafikk
Det er bra at regjeringen dobler belønningsordningen til kollektivtrafikk og restriktive tiltak mot bilbruk, som avtalt gjennom klimaforliket, og det er svært viktig at det nå settes strengere krav til restriktive tiltak.
Leverer ikke på fornybar energi og energieffektivitet
Regjeringen reduserer sine bevilgninger til utbygging av fornybar energi i statsbudsjettet for 2009. Bevilgningene til fornybar energi er redusert med 25 millioner fra 2008. Natur og Ungdom krevde 2 milliarder kroner til fornybar energi, men regjeringen bevilger kun 1,4 mrd. Natur og Ungdom er svært skuffet, og savner penger til blant annet vindkraft.
Regjeringen har ikke fulgt opp løftene fra klimaforliket når det gjelder bevilgninger til det såkalte lavenergiprogrammet. Ifølge klimaforliket skulle satsningen på dette programmet trappes opp. Statsbudsjettet for 2009 nevner så vidt programmet, men bevilgningene uteblir.
Natur og Ungdom er også skuffet over at det gis 60 mill mindre til sparetiltak i husholdninger enn i revidert statsbudsjett for 2008, og over at det nok en gang gis 30 millioner til infrastruktur for naturgass siden dette er bevilgning som utkonkurrerer bruk av fornybar energi.
Regjeringen følger opp løftene i klimaforliket og bevilger 300 millioner
til forskning på fornybar energi og CO2-håndtering.
Hva mener du? Diskuter dette temaet i forumet. Gå tilbake til klima.
