Åpnet naturmangfoldåret 2010
Ragnhild Gjærum og Frida Reklev fra Natur og Ungdom møtte miljøvernministeren og overrakte Natur og Ungdoms natur t-skjorte til han. Stor versjon.
Del på Facebook
Del på Twitter
- Ragnhild Gjærum, Fagmedarbeider: 98 07 01 20
Skrevet av: Ane Marte Rognskog. Publisert: 01.02.2010 Sist endret: 09.02.2010
Mandag 1. februar markerte miljøvernminister Erik Solheim åpningen av "Naturmangfoldåret 2010" i Trondheim. Natur og Ungdom var tilstede på åpningen, og møtte ministeren med krav om at regjeringen lager en verneplan for den norske regnskogen og verner 4,6% av den produktive skogen.
Norsk natur går tapt. Den rødgrønne regjeringa hadde som mål å stanse tapet av biologisk mangfold innen 2010, et mål som ikke er oppnådd. Skulle regjeringen ha nådd målet de satte seg, ville 4,6% av den produktive skogen i Norge vært vernet. I dag er kun litt over 1% vernet. Natur og Ungdom har derfor høye forventninger til miljøvernministeren i naturmangfoldåret 2010.
- Det er klart forventningene våre til regjeringa i naturmangfoldåret er høye. Men det er helt nødvendig; Norsk natur går tapt i et rasende tempo, sier fagmedarbeider i Natur og Ungdom, Ragnhild Gjærum.
Krever en verneplan for den norske regnskogen
Norge gir årlig 3 milliarder i støtte for å bevare tropisk regnskog i utlandet, men gjør ingenting for å ta vare på den norske regnskogen. Natur og Ungdom krevde penger til dette i årets statsbudsjett, og er skuffet over at regjeringen enda ikke har laget en verneplan for den norske regnskogen. Natur og Ungdom krever derfor at dette arbeidet prioriteres fra regjeringens side i Naturmangfoldåret 2010. Den norske regnskogen er unik i verdenssammenheng, og det finnes få andre slike områder i resten av verden.
- Norge har et internasjonalt ansvar for å ta vare på den spesielle regnskogen vi har her i Norge. Natur og Ungdom forventer at regjeringen bruker naturmangfoldåret til å lage en verneplan for den norske regnskogen, og på den måten bidrar til å stoppe tapet av biologisk mangfold, fortsetter Gjærum.
På den norske rødlista finner vi nær 4000 truede og sårbare arter, hvorav halvparten av disse lever i skogen. Skal vi ta vare på truede dyrene og plantene er det avgjørende at vi tar vare på områdene de lever i. Norsk institutt for naturforskning (NINA) fastslo i 2008 at norsk regnskog må være blant de høyest prioriterte skogtypene i vernearbeidet framover. Den gjenværende norske regnskogen på Vestlandet, Trøndelag og i Nordland må prioriteres:
- Vi forventer at regjeringen viser vilje til å ta vare på den norske regnskogen også, og ikke bare regnskog i utlandet, sier Gjærum.
Natur og Ungdom har trua
Natur og Ungdom går inn i Naturmangfoldåret 2010 med høye forventninger til Erik Solheim, men også med tro på at miljøvernministeren kan få innfridd forventningene. Organisasjonen krever 4,6% av den produktive skogen vernet, at både Førdefjorden og Bøkfjorden holdes fri for giftutslipp og at det lages en verneplan for norsk regnskog.
- Vi kan ikke vente lenger. Tapet av naturmangfold må stanses, og det må stanses nå. Vi trenger politisk handling, og det er Erik Solheim som må ta grepene. Naturmangfoldåret er en gylden anledning til å få redda det norske biomangfoldet. Den anledningen må Solheim benytte seg av, avslutter Gjærum.
Hva mener du? Diskuter dette temaet i forumet. Gå tilbake til naturvern.
