Verv tre og få t-skjorte!
Miljøsaker » Olje » Olje i nord » Nye områder for olje- og gassvirksomhet i Barents

Nye områder for olje- og gassvirksomhet i Barentshavet


Skrevet av: Wanda . Publisert: 16.02.2004 Sist endret: 15.12.2006

29. januar ga Regjeringen ut 16 nye blokker i Barentshavet. Disse blokkene ble gitt ut i de kystnære og sårbare områdene rundt Snøhvit og Goliat. Tidligere er det gitt ut 11 blokker i dette området, så den nye tildelingen betyr langt over en fordobling av det arealet som tidligere er gitt ut i området rundt Goliat og Snøhvit.

29. januar ga Regjeringen ut 16 nye blokker i Barentshavet. Disse blokkene ble gitt ut i de kystnære og sårbare områdene rundt Snøhvit og Goliat. Tidligere er det gitt ut 11 blokker i dette området, så den nye tildelingen betyr langt over en fordobling av det arealet som tidligere er gitt ut i området rundt Goliat og Snøhvit.

Tildelingen av nytt areal skjer utenom de vanlig konsesjonsrundene. Blokkene er blitt gitt gjennom en såkalt Tildeling i forhåndsdefinerte områder (TFO). Dette er en ny måte å tildele arealer på som kom i St.meld 38 (2001-2002), oljemeldingen. Formålet med denne nye forvaltningsmodellen var å gjøre modne felter i Norskehavet og Nordsjøen lettere tilgjenglig for oljeselskapene. I St.meld. står det ingenting om at det skal kunne tildeles areal i Barentshavet etter denne modellen, se kap 5.3.1.:

Norsk kontinentalsokkel kan deles inn i ulike områder med relativt ulik grad av modenhet. I store deler av Nordsjøen har en i lang tid hatt stor petroleumsaktivitet, og flere av de største feltene har vært i produksjon i lengre tid. Selv om en i disse områdene har avtagende forventninger til å gjøre nye, store funn, er det fortsatt et klart potensial for å påvise mindre ressurser som er lønnsomme å utvinne dersom disse tilknyttes eksisterende installasjoner. Vi står overfor samme situasjon i enkelte modne områder i Norskehavet.

Natur og Ungdom mener at det ikke kan tildeles arealer i Barentshavet på denne måten fordi Barentshavet ikke ble omtalt i oljemeldingen fra 2002. Vi kan heller ikke forstå hvordan Barentshavet kan defineres som et modent område når det i dag ikke finnes petroleumsvirksomhet her. Olje- og energidepartementet kan på spørsmål fra oss ikke komme opp med en offisiell definisjon på ?modne områder?. De kan ikke svare på nærmere spørsmål om innholdet i dette begrepet før om 2-3 dager.

Tildeling av forhåndsdefinerte områder skal gi mer forutsigbarhet i tildelig av areal til selskapene. På denne måten unngår man vanlige konsesjonsrunder. Områdene vil være tilgjengelige for selskapene konstant, og det vil ikke være en del av utlysningen i forbindelse med vanlige konsesjonsrunder. Det betyr at når blokker først er utlyst gjennom TFO, vil de være tilgjengelige å søke på helt til de evt. er gitt til et annet selskap. Områdene vil ikke bli jevnlig vurdert av myndighetene om de skal være tilgjengelige eller ikke.

15. desember kom Regjeringen med sin konklusjon i spørsmålet om oljevirksomhet i Lofoten og Barentshavet. De varslet da at Stortinget skal få behandle saken i Regjeringens nye oljemelding, som vil komme før påske og vil bli behandlet i Stortinget i løpet av våren. Regjeringen deler nå ut nytt areal i Barentshavet uten at dette har skjedd, og gir dermed likevel ikke Stortinget mulighet til å behandle saken.

Regjeringen varslet 15. desember at de ville åpne for tildeling av areal for tilleggsgass til Snøhvit-feltet, som sliter med milliardoverskridelser og forsinkelser. Det er dette Olje- og Energidepartementet viser til i sin pressemelding om de nye tildelingene. At dette haster så mye at det ikke kan vente til den varslede stortingsbehandlingen, er imidlertid nytt. Det forhåndvarselet de ga i desember sa ingenting om at de nå ville gå utenom vanlig saksbehandling for tildeling i Barentshavet.

Denne nye tildelingsmåten gir mer makt til oljeselskapene, og mindre til politikere og andre samfunnsaktører. Behandlingen av områdene blir raskere og vanskeligere å komme med innspill til. Slik Natur og Ungdom ser det er dette udemokratisk og en måte som norsk oljepolitikk ikke burde blir styrt på, spesielt ikke nye miljøfølsomme områder. Tildelingen skjer uten at departementet har klare kriterier for hva som skal ligge innfor denne tildelingsformen. Det gir byråkratene i departementet mulighet til putte inn områder etter det de selv finner mest hensiktsmessig.

Hva mener du? Diskuter dette temaet i forumet. Gå tilbake til olje.

Siste pressemeldinger

Hva skjer?

Kalender

Om Natur og Ungdom

Natur og Ungdom er en miljøvernorganisasjon for ungdom. Vi har over 7000 medlemmer fordelt på mer enn 80 lokallag over hele landet. Lokallagene i Natur og Ungdom jobber med miljøproblemene der de bor. Du kan bli medlem her