Bli fadder du og!

Må få konsekvenser!

Oljeplattformen Gullfaks C i Nordsjøen. (Øyvind Hagen/Statoil)

Oljeplattformen Gullfaks C i Nordsjøen. (Øyvind Hagen/Statoil) . Stor versjon.


Skrevet av: Magnus Johannesen Delsett. Publisert: 21.05.2010 Sist endret: 25.05.2010

Oljeplattform evakuert i natt. - Har noen spurt Helge Lund hva som var sannsynligheten for denne ulykken? spør leder i Natur og Ungdom, Ola Skaalvik Elvevold.

Etter trykkendring i en brønn på Gullfaks C, er 89 personer evakuert. Natur og Ungdom håper ulykken ikke får konsekvenser for mennesker og miljø, men er ikke overrasket over at slike ulykker skjer.

- Oljeindustrien lokker og lurer med miljøløgner på glanset papir. Har noen spurt Helge Lund hva som var sannsynligheten for denne ulykken? spør leder i Natur og Ungdom, Ola Skaalvik Elvevold.

At oljelobbyen nå driver et hardkjør for å komme seg inn i sårbare havområder i Nord, og da spesielt utenfor Lofoten, Vesterålen og Senja, er velkjent. Nå krever Natur og Ungdom at den siste tids oljeuhell får konsekvenser for oljeindustriens tilgang til nye havområder

- Oljelobbyen har lenge presentert en virkelighet på glanset papir, som ikke finnes. De forteller oss at sannsynligheten for ulykker er lav. Men allikevel skjer de. Ulykker kalles ulykker av en grunn, sier Elvevold

Petroleumstilsynet har den siste tiden advart mot økninger i antallet ulykker på norsk sokkel. Ifølge tilsynet lærer ikke oljeindustrien av egne feil, og tilsynet er nå bekymret over antallet ulykker på norsk sokkel.

- Oljeindustriens propagandamaskineri forsøker stadig å dekke over en virkelighet de ikke ønsker andre skal vite om. Petroleumstilsynets advarsler er oppsiktsvekkende, og burde veie tungt, fortsetter Elvevold

Utad forsøker oljelobbyen ofte å gi inntrykk av at risikoen for oljeuhell er minimal, og nærmest ikke- eksisterende. Nå krever Natur og Ungdom at oljeindustrien må være tydeligere på at ulykker skjer.

- Oljelobbyen er et tohodet troll. Det ene striglede hodet stikker de inn på møter med politikere og lover gull og grønne skoger. Det andre hodet sitter på styremøter og valser over miljøinteresser, avslutter Elvevold

Hva mener du? Diskuter dette temaet i forumet. Gå tilbake til olje.

Siste pressemeldinger

Hva skjer?

Kalender

Om Natur og Ungdom

Natur og Ungdom er en miljøvernorganisasjon for ungdom. Vi har over 7000 medlemmer fordelt på mer enn 80 lokallag over hele landet. Lokallagene i Natur og Ungdom jobber med miljøproblemene der de bor. Du kan bli medlem her