Bli fadder du og!
Miljøsaker » Samferdsel » Bymiljø » Stengte Torggata på lørdag - bilfritt sentrum!

Stengte Torggata på lørdag - bilfritt sentrum!

foto: Carl-Frederic Salicath

foto: Carl-Frederic Salicath. Stor versjon.


Skrevet av: Redaktør. Publisert: 21.03.2010 Sist endret: 23.03.2010

Natur og Ungdom stengte lørdag deler av Torggata hvor det ble holdt konserter, stands, fotballspilling og grafitti. Natur og Ungdom krever bilfritt sentrum i Oslo og at politikerne nå tar tak i den voksende biltrafikken i norske byer.

Under lørdagens markering holdt statssekretær i Miljøverndepartementet Heidi Sørensen og leder i Natur og Ungdom, Ola Skaalvik Elvevold, appeller fra scenen på Arbeidersamfunnets plass.

-          Bilen er i veien i norske byer. I Oslo blir sentrum kvelt av bilene som går på bekostning av gående, syklende og luftkvaliteten. Så langt har ikke politikerne tatt tak i problemet, nå har vi tatt saken i egne hender og gjort Torggata helt bilfri og skapt liv i sentrum, sier Ola Skaalvik Elvevold

Skaalvik Elvevold utfordret også statssekretæren;

-          Vil regjeringen ta skrittet helt ut og stenge bilen ut fra sentrum i norske byer?

Heidi Sørensen svarte på utfordringen;

-          Det er helt naturlig å gjøre Torggata helt bilfri, det er ikke bare god miljøpolitikk, men også god byutvikling. Regjeringen kan ikke overstyre lokalpolitikere i spørsmålet om bilfrie sentrum, men jeg har stor tro på at man gjennom virkemidler som belønningsordningen vil kunne kutte utslippene fra transport i norske byer, svarte Sørensen.

Natur og Ungdom har jobbet for å få bilfritt Oslo sentrum og for at Torggata skal bli stengt for biler i mange år. I fjor ble Torggata midlertidig stengt, men bilene kjører fortsatt inn i gata. I dag har 150 fra organisasjonen tatt saken i egne hender.

-          I dag fyller vi Torggata med skatere, fotballspillere, stands og folk. Framtidens byer har plass til bussen, gående og syklende. Bilens æra er over, avslutter Skaalvik Elvevold.

Hva mener du? Diskuter dette temaet i forumet. Gå tilbake til samferdsel.

Siste pressemeldinger

Hva skjer?

Kalender

Om Natur og Ungdom

Natur og Ungdom er en miljøvernorganisasjon for ungdom. Vi har over 7000 medlemmer fordelt på mer enn 80 lokallag over hele landet. Lokallagene i Natur og Ungdom jobber med miljøproblemene der de bor. Du kan bli medlem her