Helt bak mål!
Foto: Natur og Ungdom. Stor versjon.
Del på Facebook
Del på Twitter
- Eir Nerland, Oslo fylkesstyre:
- Ola Skaalvik Elvevold, Leder i Natur og Ungdom: 41685031
Skrevet av: Silje Lundberg. Publisert: 01.02.2010 Sist endret: 02.02.2010
Fra 1. Februar 2010 går prisene på kollektivtransport i Oslo og Akershus opp. Uakseptabelt, mener Natur og Ungdom
Fra 1. Februar 2010 går prisene på kollektivtransport i Oslo og Akershus opp. Det nye kortet skal være et 30 dagers kort som erstatter dagens månedskort. Dette vil føre til et tap på 5 dager i løpet av et halv år. Prisen økes med 10 kroner for det nye kortet fra 390 til 400 kroner for ungdom.
- Dette er uakseptabelt, sier Eir Nerland fra Oslo Natur og Ungdom. - Prisene var allerede på et høyt nivå og at de nå øker ytterligere er bare helt bak mål.
Prisene på kollektivtransport har økt sakte, men sikkert siden Høyre, Kristelig folkeparti og Venstre overtok flertallet i fylkeskommunen.
- Det at vi nå må betale 120 kroner mer for månedskort pr år samtidig som 5 dager av året ikke kommer med er helt vanvittig. Jeg synes dette er håpløst gjort av fylkeskommunen og mener det viser at de ikke er villige til å ta de nødvendige skrittene for å redusere klimagassutslippene i Oslo, fortsetter Eir.
Det er ikke bare prisene på 30-dagerskortet som øker. Enkeltbillettene blir også dyrere. For en reise fra Aker brygge til Nesoddtangen vil det nå koste 50 kroner for en person over 16 år. Til sammenligning kostet den samme strekningen 43 kroner i 2009.
- Da prisene på månedskort gikk ned for ett og et halvt år siden gikk vi endelig et skritt i riktig retning, når politikerne nå velger å sette opp prisen på det nye 30-dagerskortet tar vi flere steg bakover og fortsetter en utvikling som går i helt feil retning, sier Eir.
For å få en større del av befolkningen til å bruke klimavennlig kollektivtransport er det viktig å gjøre den attraktiv. Det er viktig å etablere gode reisevaner hos dagens ungdom og for å få til dette er det viktig med billig kollektivtransport.
- Klimagassutslippene fra veitrafikken øker, og står for en femdel av Norges totale uslipp. Oslo og Akershus bør være med å redusere disse utslippene, men da må politikerne være tøffe nok til å satse på kollektivtransport. Natur og Ungdom krever billigere kollektivtransport og månedskort for ungdom til 200 kroner, avslutter Eir Nerland.
Hva mener du? Diskuter dette temaet i forumet. Gå tilbake til samferdsel.
